Sari la conținut
PROOF48
Toate răspunsurile
automation

Zapier, Make sau n8n: care se potrivește de fapt unui buget de firmă mică

Zapier facturează pe task, Make pe credit, n8n pe rulare întreagă. În octombrie 2026, planul Free Zapier dă 100 de task-uri pe lună, iar n8n Cloud Starter costă 20 EUR pe lună, facturat anual, pentru 2.500 de execuții. Planul Free Make include 1.000 de credite pe lună, iar cele plătite se tarifează pe credite, deci verifică make.com/en/pricing. AUTOMATE de la PROOF48, 2.997 EUR pe lună, nu le listează pe niciunul.

Fondator, PROOF489 min de citit

01Trei instrumente, trei unități diferite

Cele trei instrumente vând lucruri diferite, deci prețurile lor nu se compară rând cu rând. Pagina de prețuri Zapier spune că un task se numără când Zapier finalizează cu succes o unitate de muncă pentru tine, iar acțiunile eșuate, verificările periodice (polling) și uneltele integrate, ca Formatter, Paths și Filter, nu se numără. Centrul de ajutor Zapier (help.zapier.com/hc/en-us/articles/8496196837261) numără acțiunile reușite, iar pașii declanșator nu se numără ca task-uri. Pagina Make numește creditul unitatea de facturare și spune că fiecare acțiune a unui scenariu consumă credite, de obicei unul. Centrul de ajutor Make adaugă că termenul credite a înlocuit termenul mai vechi operations, fără să schimbe modelul de facturare. n8n definește o execuție ca o singură rulare a întregului flux și spune că numărul de pași și volumul de date nu schimbă numărătoarea. Așadar, o rulare cu cinci pași poate însemna mai multe unități facturabile la Zapier și la Make, și una singură la n8n.

  • Zapier: un task e o unitate de muncă finalizată. Acțiunile eșuate și uneltele integrate, ca Filter, nu se numără (zapier.com/pricing). Pașii declanșator nu se numără ca task-uri (help.zapier.com/hc/en-us/articles/8496196837261)
  • Make: creditele sunt unitatea de facturare. Majoritatea acțiunilor costă 1 credit, unele funcții AI costă mai mult (make.com/en/pricing, help.make.com/credits)
  • n8n: o execuție e o rulare întreagă a unui flux, indiferent câți pași are (n8n.io/pricing)
  • Toate cele trei pagini de prețuri au fost deschise pe 14 octombrie 2026. Planurile se schimbă, deci verifică pagina înainte să cumperi

02Ce scriau cele trei pagini de prețuri în octombrie 2026

Zapier afișează prețuri în dolari. Planul Free costă 0 USD și dă 100 de task-uri pe lună, doar Zap-uri în doi pași, fără aplicații premium și cu verificare la 15 minute. Professional cu 750 de task-uri pe lună costă 29,99 USD plătit lunar sau 19,99 USD pe lună plătit anual. Professional cu 1.500 de task-uri costă 58,50 USD lunar sau 39,00 USD pe lună anual, iar cu 2.000 de task-uri 73,50 USD sau 49,00 USD. Team începe de la 2.000 de task-uri: 103,50 USD lunar sau 69,00 USD pe lună anual. n8n afișează euro pentru varianta de cloud: Starter costă 20 EUR pe lună, facturat anual, pentru 2.500 de execuții, iar Pro costă 50 EUR pe lună, facturat anual, pentru 10.000, ambele cu fluxuri active nelimitate, după pagină. Business costă 667 EUR pe lună, facturat anual, pentru 40.000 de execuții și apare doar ca variantă auto-găzduită. Facturat lunar, n8n Cloud costă 24 EUR (Starter), 60 EUR (Pro) și 800 EUR (Business). n8n Cloud are o probă gratuită, fără card, limitată la 1.000 de execuții. Planul Free Make include 1.000 de credite pe lună, iar cele plătite se tarifează pe credite. Nu dăm prețuri Make pentru planurile plătite, deci verifică make.com/en/pricing pentru cele curente. Nu am verificat dacă la checkout se adaugă taxe.

  • Zapier Free: 0 USD, 100 de task-uri pe lună, doar Zap-uri în doi pași (zapier.com/pricing)
  • Zapier Professional: 750 de task-uri la 29,99 USD lunar sau 19,99 USD pe lună plătit anual; 1.500 de task-uri la 58,50 USD sau 39,00 USD; 2.000 de task-uri la 73,50 USD sau 49,00 USD
  • n8n Cloud facturat anual: Starter 20 EUR pentru 2.500 de execuții, Pro 50 EUR pentru 10.000. Facturat lunar: Starter 24 EUR, Pro 60 EUR, Business 800 EUR. Probă gratuită, fără card, limitată la 1.000 de execuții (n8n.io/pricing)
  • Make: planul Free are 1.000 de credite pe lună. Planurile plătite se tarifează pe credite; verifică make.com/en/pricing pentru prețurile curente
  • Monedele diferă (USD și EUR) și nu le convertim

03Același flux, trei facturi

Ia un singur flux: o solicitare vine de pe site, e adăugată într-un CRM, declanșează un email de confirmare către client, te anunță pe tine și e notată într-un tabel. Adică un declanșator și patru acțiuni. Să zicem 200 de solicitări pe lună (un exemplu, nu un reper). Calculele de mai jos sunt ale noastre, făcute după definiția din fiecare pagină, nu cifre citate de la vreun furnizor. La Zapier declanșatorul nu se numără (centrul de ajutor Zapier), iar patru acțiuni finalizate înseamnă patru task-uri, deci 800 de task-uri pe lună. Asta depășește cele 750 ale celui mai mic nivel Professional, așa că ajungi la următorul, de 1.500 de task-uri: 39,00 USD pe lună plătit anual sau 58,50 USD plătit lunar. Planul Free nu l-ar putea rula deloc, pentru că permite doar Zap-uri în doi pași. La n8n sunt 200 de execuții, cu mult sub cele 2.500 din Starter. La Make, dacă fiecare acțiune costă creditul obișnuit, adică unul, cele patru acțiuni înseamnă 800 de credite. FAQ-ul Make spune că și citirea datelor dintr-o aplicație sau dintr-un webhook se numără ca un credit, deci se adaugă un credit pe rulare, iar totalul iese cam 1.000 de credite: tot planul Free. Nu am citit celelalte limite ale planului Free.

  • Zapier: 4 acțiuni finalizate înseamnă 4 task-uri pe rulare, deci 800 de task-uri pe lună pentru 200 de rulări
  • n8n: o execuție pe rulare, deci 200 de execuții pentru 200 de rulări
  • Make: cam 800 de credite pentru cele patru acțiuni, plus 1 credit pe rulare pentru citirea datelor declanșatorului (FAQ Make), deci cam 1.000 de credite pe lună, tot planul Free
  • Depășirea limitei: Zapier spune că task-urile în plus se facturează la un tarif mai mare, stabilit de plan și de ciclul de facturare, iar rulările se opresc la de 3 ori limita planului. Cu pay-per-task oprit, rulările se pun pe pauză până la următoarea perioadă.
  • Make spune că scenariile se opresc când se termină creditele, iar creditele în plus se cumpără în pachete de 1.000 sau 10.000

04Care se potrivește cui, după părerea noastră

Forma facturării hotărăște mai mult decât prețul din titlu, așa că potrivește-o cu fluxurile tale. Fluxurile scurte, care rulează rar, se potrivesc cu facturarea pe acțiune: un flux cu o singură acțiune, sub 100 de rulări pe lună, încape în planul Free Zapier, așa cum îl descrie pagina. Fluxurile lungi, care rulează des, favorizează facturarea pe rulare, pentru că la n8n o rulare cu zece pași tot o execuție se numără, în timp ce la Zapier și la Make fiecare acțiune adaugă la factură. Dacă vrei să găzduiești singur instrumentul, pagina n8n listează o versiune auto-găzduită pe GitHub, iar paginile Zapier și Make pe care le-am citit nu pomenesc una. Auto-găzduirea schimbă un abonament pe un server și pe cineva care să-l țină în funcțiune, iar noi nu punem niciun preț pe asta. La final, întreabă cine repară fluxul când o aplicație conectată se schimbă. Articolul nostru despre n8n spune deja asta, așa că nu o repetăm aici.

  • Puțini pași, volum mic: planurile Free de la Zapier (100 de task-uri, Zap-uri în doi pași) și Make (1.000 de credite) sunt locul bun de testat
  • Mulți pași, volum mare: facturarea pe rulare la n8n crește mai lent decât facturarea pe acțiune (calcul pe baza definițiilor de mai sus)
  • Vrei să-l găzduiești singur: doar pagina n8n listează o versiune auto-găzduită
  • Oricare alegi, numește persoana care îl repară când o aplicație conectată se schimbă

05Unde PROOF48 nu e alegerea potrivită

Dacă vei construi singur unul sau două fluxuri, cumpără abonamentul și fă-le. AUTOMATE e achiziția greșită pentru asta. Costă 2.997 EUR pe lună, listează două automatizări custom pe lună, automatizare de programări cu CRM, un chatbot AI pentru site, auto-respondere pentru DM și email și tot ce e în GROWTH, și nu listează niciun abonament Zapier, Make sau n8n. O afacere cu un singur flux de la formular la email nu are de ce să plătească atât. AUTOMATE nu acoperă nici WhatsApp, nici telefonul. PROOF48 nu a publicat un studiu de caz construit pe vreunul dintre cele trei instrumente. Ne potrivim afacerii care vrea rezultatul fără să dețină întreținerea. Lucrările de automatizare de sine stătătoare se stabilesc ca scop și preț la cerere, prin pagina de start.

  • Unul sau două fluxuri simple pe care le poți construi singur: cumpără instrumentul, sari peste AUTOMATE
  • AUTOMATE nu listează niciun abonament Zapier, Make sau n8n printre funcții
  • Fluxuri care trăiesc în WhatsApp sau în apeluri telefonice: în afara AUTOMATE
  • Un magazin (între 2.500 și 4.500 EUR) sau o aplicație web (de la 5.000 EUR) e un proiect separat, cu propriul termen, iar proiectele mai mari pot cere un avans, așa cum se stabilește în termeni
Dintr-o lucrare pe care am livrat-o

Un email de comandă pe care niciun contor de task-uri nu-l numără

Rotiseria Baba Novac trimite un email de confirmare la fiecare comandă prin Resend, dintr-o lucrare custom în .NET și Blazor. Niciunul dintre Zapier, Make sau n8n nu face parte din acel stack, deci niciunul dintre ele nu numără nimic pentru emailul respectiv. Asta e singura concluzie pe care o tragem, și vine cu un compromis: codul nu are contor de task-uri, dar are nevoie de cineva care să-l întrețină. Nu avem volumul de comenzi al rotiseriei și nici o comparație de costuri cu vreunul dintre cele trei instrumente, deci nu afirmăm nimic de acest fel.

Vezi lucrarea: Rotiseria Baba Novac

Întrebări, cu răspuns

Care dintre cele trei e cel mai ieftin pentru o firmă mică?

Depinde de numărul de pași și de volum, deci nu putem numi unul fără fluxul tău. În exemplul nostru cu 200 de solicitări, n8n a numărat cele mai puține unități facturabile: 200 de execuții față de 800 de task-uri la Zapier. Nu dăm prețuri Make pentru planurile plătite, deci nu îl clasăm după cost.

Pot începe gratuit?

Pagina de prețuri Zapier listează un plan Free cu 100 de task-uri pe lună și doar Zap-uri în doi pași. Pagina Make spune că planul ei Free are 1.000 de credite pe lună. n8n Cloud are o probă gratuită, fără card, limitată la 1.000 de execuții, iar versiunea standard auto-găzduită e pe GitHub.

Îmi configurează PROOF48 Zapier, Make sau n8n?

Nu am publicat un studiu de caz construit pe vreunul dintre cele trei. AUTOMATE include două automatizări custom pe lună, iar lucrările de automatizare de sine stătătoare se stabilesc ca scop și preț la cerere. Spune-ne fluxul și îți zicem dacă merită construit sau dacă ajunge un abonament pe care îl administrezi tu.

Unde se încadrează PROOF48

Compară unitatea înainte de preț: Zapier numără acțiunile finalizate, Make numără credite, n8n numără rulări întregi. În octombrie 2026, Zapier Professional pornea de la 19,99 USD pe lună, plătit anual, pentru 750 de task-uri, iar n8n Cloud Starter de la 20 EUR pentru 2.500 de execuții, iar planul Free Make include 1.000 de credite pe lună, cu planuri plătite tarifate pe credite. AUTOMATE de la PROOF48, 2.997 EUR pe lună, e pentru afacerile care vor automatizări construite și ținute în funcțiune de alții, nu pentru un singur flux simplu.

· Fondator, PROOF48

Cosmin lucrează în marketing online și dezvoltare software din 2018, iar din ianuarie 2023 construiește zilnic cu AI. Scrie și acum cod de la zero în fiecare zi, în Python, React, Rust și C#. PROOF48 livrează site-uri de prezentare în 48 de ore și facturează după, așa că fiecare opinie de pe acest blog a fost plătită în lucrări reale, nu în teorie.

Articole similare

automation

Ce este n8n și chiar are nevoie afacerea ta mică de el?

n8n e un instrument open-source de automatizare: conectezi declanșatorul unei aplicații, o comandă nouă sau un formular completat, la acțiuni din alte aplicații, ca trimiterea unui email sau actualizarea unui tabel, fără să scrii un program de fiecare dată. O afacere mică are nevoie de el când un pas manual se repetă suficient de des ca să se observe: un formular retranscris într-un CRM, o comandă care cere email de confirmare.

Citește
automation

Automatizare custom sau un tool gata făcut: cum alegi

Folosește un tool gata făcut când procesul tău arată ca al majorității afacerilor: un formular către un CRM, o comandă către un email. Construiește automatizare custom când afacerea face ceva pentru care un tool gata făcut nu a fost gândit, mai multe linii de produs, o regulă specifică de țară precum e-Factura din România, sau o logică ce trebuie să se schimbe de fiecare dată când se schimbă afacerea.

Citește
automation

Bot pe WhatsApp sau pe Telegram: care se potrivește afacerii tale?

WhatsApp se potrivește majorității afacerilor de consum din România pentru că acolo scriu deja clienții; Telegram se potrivește mai bine pentru o comunitate, un grup de abonați sau un canal unde a transmite către mulți oameni deodată contează mai mult decât un chat de serviciu unu-la-unu. PROOF48 construiește boți atât pentru WhatsApp, cât și pentru Telegram, ca muncă de automatizare, cu preț la cerere odată ce volumul de mesaje și integrările sunt cunoscute, nu ca linie fixă lunară.

Citește
automation

Câtă muncă manuală elimină de fapt automatizarea facturării?

Automatizarea facturării elimină părțile repetitive: generarea documentului dintr-o comandă sau lucrare, calculul corect al TVA-ului, transmiterea acolo unde legea o cere, cum e sistemul e-Factura din România, și verificarea dacă a fost acceptată sau respinsă. Nu elimină deciziile care cer judecată: excepții de preț, linii contestate sau un client care cere termeni speciali.

Citește